Viss, kas jāzina par brīnumaino indi – botulīna toksīnu!

25 augusts 2020

Ikviens cilvēks vēlas izskatīties jauns iespējami ilgi, tomēr neizbēgami pienāk brīdis, kad attēls spogulī, ignorējot pašsajūtu, atgādina par patieso vecumu. Novecošanās ir dabisks process, ko apstādināt nespēj neviens, tomēr to ir iespējams aizkavēt. Gluda sejas āda bez krunciņām – tas ir viens no jauneklīgas sejas ādas rādītājiem – ko kāro ikviena sieviete neatkarīgi no vecuma.

Saki “NĒ” krunciņām! Tas ir droši, ātri un galvenais – efektīvi!

Sejas ādas izskats un struktūra ir atkarīga no dažādiem faktoriem – ģenētikas, nelabvēlīgiem ārvides faktoriem, uztura un dažādiem ieradumiem. Iedzimtība ir tā, kas nosaka mūsu ādas tipu un muskuļu darbības paternus jeb to, cik izteikta ir mūsu mīmika. Nozīmīgākais ir apzināt un saprast savas ādas īpatnības, un atbilstoši tām kopt sejas ādu.

Lai cik efektīvi darbotos jebkurš sejas kopšanas līdzeklis, masāža vai kāda procedūra, tie visi nespēj novērst krunciņu veidošanos!

Krunciņas rada gan intensīva, regulāra mīmikas muskuļu darbība, gan novecošanās process.

Kad esam emocionāli – smaidām un smejamies, brīnāmies, dusmojamies – atbilstošā sejas muskulatūra saraujas, un laika gaitā šajās vietās veidojas krunciņas. Ar laiku parādās krunciņas ap acīm, vertikālās krunciņas starp uzacīm, horizontālās pieres krunciņas, kā arī varētu parādīties krunciņas ap degunu un lūpam. Krunciņu dēļ reizēm mums šķiet, ka cilvēks ir dusmīgs, neapmierināts un pat drūms, lai gan patiesībā tāds nemaz nav. Līdzīgi – bieži smaidot, smejoties vai atrodoties spilgtā gaismā – acu ārējos kaktiņos var rasties smieklu grumbiņas jeb tā saucamās “vārnu kājiņas”. Kādas ir iespējas samazināt un novērst krunciņas? Viena no izplatītākajām, drošākajām un efektīvākajām metodēm ir botulīna toksīna injekcijas.

 

Par botulīna injekcijām sabiedības attieksme ir divejāda – nereti tās asociējas ar daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras pārmērīgi uzlabojušas savu ārējo izskatu. Turklāt liela daļa sabiedrības nemaz nenojauš, ka sākotnēji botulīna toksīnu izmantoja ārstniecībā. Kas īsti ir botulīna toksīns? Vai tas tiešām ir tik slikts, kā daļai cilvēku varētu šķist?

Botulīna toksīns šobrīd ir viens no lielākajiem sasniegumiem estētiskajā medicīnā, un daudz pieprasītāks nekā citas estētiskās medicīnas procedūras.

Stāsta ārste-kosmetoloģe Ludmila Stavro-Freiberga “Panacea Premium” klīnikas vadītāja, kura praksē jau vairāk nekā 16 gadu darbojas estētikas un kosmetoloģijas jomā. Viņa skaidro arī par botulīna toksīna īpašībām, tā izmantošanu gan estētikā, gan medicīnā.

Nedaudz no vēstures

Botulīna neirotoksīns ir bioloģiska viela, ko ražo baktērija “Clostridium botulinum”. Tā izraisa saindēšanos ar pārtiku, ko dēvē par botulismu. Tā ir saslimšana, kas rodas pēc nepilnīgi apstrādātu gaļas konservu un bojātu gaļas produktu lietošanas uzturā. Botulīna baktērijas izpaltība ir plaša, to var sastapt arī augsnē, sēnēs, dzīvnieku zarnu traktā un pat ūdenī. 19. gadsimta pirmajā pusē vācu izcelsmes praktizējošs ārsts Justinuss Kerners publicēja savus novērojumus un botulisma slimības aprakstu. Botulismu izraisošo toksīnu viņš sākotnēji dēvējis par “desu indi”, jo vārds “botulus” no latīņu valodas tiek tulkots kā “desa”.

Vēlāk, veicot eksperimentus ar dzīvniekiem šim nolūkam izmantojot botulīna toksīnu, Kerners izvirzīja hipotēzi, ka toksīnu varētu izmantot medicīnā kā ārstniecisku preperātu. Viņa izvirzītā hipotēze apstiprinājās gadsimtu vēlāk, kad 1960. gadā botulīna toksīnu sāka pielāgot izmantošanai neiroloģijā. Bet vēl pēc 20 gadiem botulīna toksīnu kā ārstniecisku preparātu sāka izmantot oftalmoloģijā, šķielēšanas un plakstiņu krampju terapijā, kad paralēli vēlamajam efektam tika novērota arī patīkama blakne – krunciņu izlīdzināšanās ap acīm.

Kā īsti botulīna toksīns darbojas?

Pētījumos ir pierādīts, ka botulīna toksīns traucē nervu signālu pārraidi no nerva uz muskuli, uz noteiktu laiku izraisot muskuļu atslābināšanos un paralīzi. Līdz ar to muskulis vairs neveic savu funkciju, nerada kustību, un šajā vietā izlīdzinās mīmikas krunciņas. 4 – 6 mēnešu laikā botulīna toksīns pilnībā biodegradējas un tiek izvadīts no organisma, neietekmējot muskuļu struktūru. Tā ir tiesa, ka botulīna toksīns ir viena no indīgākajām vielām, bet prasmīga speciālista rokās tas ir lielisks instruments daudzu problēmu risināšanai. Lai veiktu botulīna toksīna injekcijas, speciālistam ir jābūt augstākajai medicīniskajai izglītībai.

Lai ar šo preperātu strādātu estētiskās medicīnas nozarē, ārstam papildus jāiegūst sertifikāts, kas ļauj veikt injekcijas.

Botulīna toksīns ir zelta standarta procedūra, lai cīnītos ar krunciņām sejas augšējā trešdaļā – uz pieres un ap acīm.”

Metodikas attīstītāji nestāv uz vietas, ikgadu parādās jaunas indikācijas botulīna toksīna izmantošanai. Mūsu ārsti koriģē arī nolaidušos mutes kaktiņus, kas parasti ir aktuāla problēma dāmām ap 40 gadu vecumu, paceļot tos uz augšu.

Mūsu speciālisti padara arī estētiskāku gingivālo smaidu, kad, cilvēkam smaidot, augšlūpa atsedz ne tikai zobu rindu, bet arī smaganas.

Kā jau minēts iepriekš, botulīna toksīna preperāts organismā “dzīvo” līdz pusgadam, kā rezultātā šajā laika periodā cilvēks iemācās dzīvot bez pārmērīgas mīmikas, neizmantojot sašpricēto muskuli. Beidzoties preperāta iedarbībai, defekts tiks koriģēts uz laiku līdz gadam, jo būs izveidojies jauns ieradums.”

Botulīna toksīna darbības spektrs ir visai plašs.

To izmanto arī hiperhidrozes jeb pārmērīgas svīšanas korekcijai gan padušu, gan plaukstu un pēdu zonā.

Labi zināms, ka svīšana ir dabisks organisma termoregulācijas mehānisms, un karstā laikā vai intensīvas fiziskas slodzes apstākļos svīšana ir normāla un pat nepieciešama ķermeņa funkcija. Tomēr ir cilvēki, kuri svīst daudz vairāk un intensīvāk nekā citi. Bieži vien šāda svīšana izpaužas kā “mitro plaukstu sindroms” tieši emocionālos, saspringtos dzīves brīžos. Tas var radīt daudz neērtu situāciju ne tikai sabiedriskos pasākumos, bet arī veicot ikdienas darba pienākumus.

Tāpat arī mokoša ir pastiprināta svīšana padušu zonā, kad dezodoranti, antiperspiranti un pat medikamenti nespēj dot vēlamo efektu. Ja šīs visas metodes nelīdz, pastiprinātu svīšanu var risināt ar botulīna toksīna injekcijām.

Ar šādām injekcijām ir iespējams panākt, ka sviedru dziedzeri neizdala sviedru pilienus uz padušu, plaukstu un pēdu ādas, bet tie iztvaiko caur ādu. Pēc atkārtotas injekcijas veikšanas svīšanas intensitāte mazinās, tāpēc botulīna toksīna injekcijām ir arī ārstnieciska, ne tikai kosmētiska iedarbība. Kopumā botulīna toksīna injekcijas ir uzskatāmas par vienu no populārākajām svīšanas samazināšanas metodēm pasaulē.

Aizvien populārāka paliek botulīna toksīna izmantošana arī rētu ārstēšanā.

Dažādi ādas bojājumi, kuri atrodas tādās ķermeņa daļās, kur āda ir pakļauta pastiprinātai stiepšanai, dzīst ilgāk. Rezultātā var veidoties patoloģiskas rētas, kuru ārstēšanā labus rezultātus spēj dot botulīna toksīna injekcijas, mazinot tieši ādas stiepšanos rētu malās.

Botulīna toksīnu izmanto arī stomatoloģijā bruksisma jeb zobu griešanas ārstēšanā, arī galvassāpju terapijā saspringtu, pārslogotu pieres muskuļu gadījumos. Izmantojot botulīna toksīnu, bez ķirurģiskas iejaukšanās ir iespējams pat mainīt sejas ovālu, to modulējot. ” komentē ārste.

Kam un kā tiek veiktas botulīna toksīna injekcijas?

Visbiežāk botulīna injekcijas veic cilvēki vecumā līdz 55 gadiem. Jo nesenākas jeb “svaigākas” krunciņas, jo labāks būs gala rezultāts. Mūsdienās aizvien biežāk botulīna toksīnu ievada arī gados jauniem cilvēkiem, lai novērstu problēmas cēloni, nevis risinātu sekas pēc vairākiem gadiem – statiskās, dziļās krunciņas.

Kas būtu jāzina par procedūru?

“Procedūra ilgst aptuveni 10 – 20 minūtes. Lai varētu precīzi injicēt nelielu preperāta devu, ārsts izmanto smalku adatiņu, tāpēc injekcijas sāpes ir niecīgas, līdzinās insekta kodumam un anestēzija šīm procedūrām nav nepieciešama. Arī preperāta darbības jeb difūzijas laukums ir salīdzinoši mazs, turklāt tas neieplūst kopējā asinsritē, tāpēc nav jābaidās no botulīna toksīna slavenākās īpašības – toksicitātes. Indīgas iedarbības nenovēro!” mierina Ludmila.

Injekciju efekts vērojams vidēji 10 – 14 dienu laikā pēc injekcijas veikšanas. Jāņem vērā arī katra cilvēka vielmaiņa, kas var būt botulīna toksīna preperāta izvadi paātrinošs vai samazinošs faktors. Pēc divām nedēļām vēlama atkārtota konsultācija pie speciālista, lai novērtētu gala iznākumu. Ja nepieciešams, tad ārsts injicēs papildus preperāta devu, lai sasniegtu maksimālu efektu.

Būtiski zināt, ka apmēram 1 – 3% cilvēku ir nejūtīgi pret šo preperātu. Ko tas nozīmē? Cilvēkam jau iepriekš ir bijis kontakts ar botulīna toksīnu, visdrīzāk saindēšanās ar pārtiku, un organismā ir izveidojušās dabīgās antivielas pret botulīna toksīnu, līdz ar to rezultāts pēc procedūras veikšanas nebūs novērojams.

Ar to, ka šāda iespēja pastāv, būtu jārēķinās ikvienam pirms procedūras izdarīšanas! Tādos gadījumos kā alternatīvu var izmantot citus miorelaksantus.” skaidro ārste.

Pēc procedūras veikšanas konkrētajā ādas rajonā nebūs saskatāmas injekciju veikšanas pazīmes. Retos gadījumos injekcijas veikšanas vietā var veidoties mazi zilumi, kas ātri izzūd, turklāt tos iespējams nomaskēt ar kosmētikas palīdzību.

Procedūra ir viegla un ātra, pēc tās pacients var droši, patstāvīgi doties savās ikdienas gaitās. Būtiski ir zināt, ka pēc procedūras veikšanas apmēram divas stundas ir jāatrodas vertikālā stāvoklī. Injekcijas zonu nedrīkst ne masēt, ne berzēt, ne kā citādi kairināt.

Pēc injekcijas veikšanas ir ieteicams atturēties no alkoholisko dzērienu lietošanas, pirts apmeklējuma, pārāk aktīvas sportošanas, kā arī uzturēšanās tiešos saules staros, jo tas var samazināt botulīna toksīna injekcijas radīto efektu.

Ir arī situācijas, kad botulīna toksīna injekcijas nedrīkst veikt. Viena no tām ir grūtniecība un bērna zīdīšanas periods. Tādas ir arī dažādu medikamentu, piemēram, antibiotiku vai antikoagulantu lietošana. Ādai ir jābūt veselai, tā nedrīkst būt bojāta vai iekaisusi, tāpēc nozīmīgi pirms procedūras veikšanas ir pieteikties uz konsultāciju klīnikā, lai visus jautājumus pārrunātu ar ārstu, novērtētu ādas stāvokli un tikai pēc tam veiktu procedūru.

Skaistuma injekcijas, kā tās atšķirt?

Lielākā daļa no mums ir dzirdējuši tekstu:

Tik lielas lūpas, gan jau ar botoksu sašpricētas!

Tas ir nepareizi teikts! Botulīna toksīnu neizmanto lūpu palielināšanai, šim nolūkam izmanto hialuronskābes fillerus.

Šīs abas tiek sauktas par skaistuma injekcijām, bet bieži vien cilvēki nesaprot, ar ko tās atšķiras, noniecinot tieši botulīna toksīna vērtīgos efektus. Kurā gadījumā katra no tām piemērota? Botulīna toksīna injekciju iedarbība izpaužas, uz laiku bloķējot mīmikas muskuļu darbību, tie vairs nespēj savilkt ādu krunciņās, tādējādi veicinot gludas ādas veidošanos.

Savukārt hialuronskābe ir mūsu ādas dabīga sastāvdaļa. Šādu injekciju uzdevums ir piepildīt un fiksēt iekritušus audus un statiskās, dziļās krunciņas ar filleri, kas tās spēj pacelt un izlīdzināt. Hialuronskābe piedod apjomu un mitrina audus. Būtiski būtu saprast, ka botulīna toksīna injekcijas ir cīņa ar krunku cēloņiem, bet hialuronskābes injekcijas ir cīņa ar sekām!

“Pirms spriest par botulīna toksīna iedarbības efektivitāti, pārliecinieties paši uz savas ādas, pamēģinot šo procedūru!

Efekts ir pārejošs un, ja tomēr nolemsiet, ka botulīna toksīns nav domāts jums, tas no organisma izzudīs bez sekām, bet konkrēto injekcijas vietu būsiet pasargājuši no novecošanās vismaz uz pusgadu!

komentē Ludmila.

Lai pieteikties zvaniet +371 2036 9916
vai aizpildiet formu

Pieteikšanās forma

Jūsu pieraksta apstiprinājumu saņemsiet atzvana veidā ne vēlāk kā divu darba dienu laikā.

Jūsu vārds

Tālrunis

E-pasts

Vecums
PieaugušaisBērns (līdz 18 g.v.)

Speciālists (nav obligāts)

Vēlamais datums un laiks (nav obligāts)

Komentāri

Tiek nodrošināta vides pieejamība personām ar funkcionāliem traucējumiem.

Copyright © Panacea Pro 2020. Ārstniecības iestādes Reģ. Nr. 0100-00463. Visas tiesības aizsargātas.